Rampa w centrum przeładunkowym – od czego zacząć ? Na co zwrócić uwagę?

Rampa przeładunkowa to – podobny nieco do mostu – nieodłączny element wielkich magazynów oraz hal. Oczekuje się od nich jednego: wyrównania różnicy między posadzką obiektu, a skrzynią pojazdu ciężarowego.
Rampa taka umożliwia załadunek sporych przedmiotów na pokład przyczepy; z nią, można na niej umieścić nawet ciężki samochód. Gdyby nie rampa przeładunkowa, manewry takie jak wjazd wózkiem widłowym prosto do TIR-a, byłyby niemożliwe.

Rampa w centrum przeładunkowym

Szczególną uwagę należy jednak zwrócić zwłaszcza na mobilne rampy. Jeśli praca w magazynie lub na hali codziennie wre, rozładunki i załadunki odbywają się jeden po drugim – wtedy przeładunkowa rampa mobilna jest niezbędna.
Instalacja przeładunkowej rampy mobilnej skutkuje oszczędnością wysiłku oraz czasu, które bez jej obecności – przy próbach załadunków i rozładunków – byłyby nieporównywalne. Jeśli taka rampa jest na miejscu, do jednej i drugiej operacji nie trzeba angażować nikogo poza kierowcą wózka widłowego.

Rampa w centrum przeładunkowym

Konstrukcja pożądanej rampy przeładunkowej złożona jest z platformy najazdowej, wózka oraz pompy hydraulicznej. Pompa reguluje odpowiednio wysokość platformy, natomiast wózek zajmuje się regulacją pozycji.
Solidna rampa mobilna to zawsze konstrukcja wykonana przy użyciu spawania ze sobą stalowych profili. Pokrywa ją na całej niemal długości dość chropowata siatka antypoślizgowa, również wykonana ze stali.
Obydwie strony platformy najazdowej powinny być wyposażone we frontowe uchwyty. Uchwyty te występują wraz z łańcuchami, które wieńczy hak. Ich funkcją jest blokowanie ruchu rampy w konfrontacji z samochodem ciężarowym.
Z tyłu platformy powinniśmy natomiast znaleźć łańcuchowy uchwyt, który umożliwia przesuwanie rampy przeładunkowej przy pomocy wózka. Wszystko to powinno cechować rampę przeładunkową, choć występują różne ich modele, które możemy polecić adekwatnie do zapotrzebowania.

Rampa w centrum przeładunkowym

Opublikowano w kategorii